وكيل خوب در تهران
 
وكيل پايه يك دادگستري - وكيل خانواده

قبل از ورود به جواب سوال توصيه مي شود مطلبي تحت عنوان همه چيز در خصوص اعسار از پرداخت مهريه (قسط بندي مهريه) را كه به طور كامل و به تفصيل در خصوص اعسار از پرداخت مهريه توضيح داده شده است را مطالعه نماييد.

يكي از متداولترين سوالاتي كه از وكيل خانواده مي شود در مورد مهريه و به ويژه اعسار و پيش قسط است. سوال مي شود كه پيش پرداخت مهريه چقدر است؟

در قوانين مرتبط با مهريه و اعسار، ميزاني براي قسط و اقساط مهريه مشخص نشده است حتي ملاكي هم براي آن ارائه نشده است و تماما اختيار تعيين آن به قاضي رسيدگي كننده محول شده است. اين قاضي است كه با توجه به مهريه و ميزان آن، شرايط مالي زوج و دفاعيات زوجه، پيش پرداخت و اقساط را تعيين مي كند. بنابراين مبلغ اقساط مهريه يا همان ميزان اقساط مهريه براي همه يكسان نيست و در هر پرونده اي و در هر شعبه اي، قاضي دادگاه خانواده به صورت موردي تصميم گيري مي كند. بديهي است كه راي اعسار از پرداخت مهريه ظرف 20 روز در دادگاه تجديد نظر استان، امكان تجديد نظر خواهي و اعتراض وجود دارد.

عده اي اصرار دارند كه شما بگوييد حداقل پيش قسط مهريه به چه ميزان است و جواب داده شد كه ملاك و معياري براي آن وجود ندارد و از مواردي است كه در اختيار قاضي دادگاه است.

توجه داشته باشيد كه عدم پرداخت پيش قسط مهريه و همچنين ادعاي عدم توانايي پرداخت پيش قسط مهريه در صورتي كه در دادگاه پذيرفته نشود، موجب صدور حكم جلب زوج خواهد شد.

شايان ذكر نپرداختن مهريه تا 110 سكه تمام بهار آزادي يا معادل آن با شرايطي كه در قانون نحوه اجراي محكوميت هاي مالي آمده است از موجبات صدور حكم جلب شوهر خواهد بود و نسبت به مازاد آن حتي در صورت تقسيط توسط دادگاه، در صورت نپرداختن اقساط امكان جلب شوهر وجود ندارد.

پيش قسط مهريه در طلاق زوج از موارد مذكور مستثني نيست اما با اين توضيح كه اگر قبل از طلاق مهريه توسط زوجه مطالبه شده باشد (چه از طريق دادگاه و چه از طريق اجراي ثبت) و متعاقبا توسط زوج دادخواست اعسار داده شده باشد و حكم قطعي در خصوص وضعيت اعسار زوج صادر شده باشد با همان شرايط و با دادن دادخواست طلاق از جانب زوج، امكان طلاق زوجه وجود دارد. ولي اگر زن درخواست مهريه نكرده باشد و مردي دادخواست يك طرفه طلاق تقديم دادگاه كرده باشد و بعد از صدور حكم قطعي طلاق، مدعي عدم توانايي پرداخت كل مهريه را داشته باشد مي بايستي دادخواست اعسار از پرداخت مهريه را تقديم دادگاه كند. در اين رويه دادگاه ها كاملا سختگيرانه است اولا بعضي از شعب اعسار زوج را وقتي دادخواست طلاق داده باشد را نمي پذيرند ثانيا شعبي هم كه مي پذيرند معمولا پيش پرداخت سنگين تري براي زوج در نظر مي گيرند.

توصيه مي شود براي اطلاعات كامل تر در خصوص درخواست طلاق از جانب مرد مطلب مراحل طلاق از طرف مرد را مطالعه نماييد.

وكيل خانواده خوب در تهران           9122547699 - 09127923611 - 44033677

منبع: پرداخت مهريه قسطي

نوشته شده در تاريخ ۳ آبان ۱۳۹۶ توسط s.a
نظرات (0)
[ ]
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | قدرت گرفته از : وبلاگدهی آریا