وكيل خوب در تهران
 
وكيل پايه يك دادگستري - وكيل خانواده

يكي از علل شايع طلاق در كشور ما خشونت عليه زنان و ضرب و شتم ايشان است كه قصد داريم از لحاظ حقوقي تاثير آن را در طلاق تحليل كنيم. با توجه به اين كه در قانون كشورمان طلاق در اختيار مرد است زني كه تمايل به طلاق داشته باشد و شوهرش مخالفت كند، براي موفقيت در دادگاه و رسيدن به طلاق نيازمند دليل است. يكي از مهمترين اين دلايل ضرب و شتم است.

در شرط دوم شروط چاپي مندرج در عقدنامه ها آمده است: "سوء رفتار و يا سوء معاشرت زوج به حدي كه ادامه زندگي را براي زوجه غير قابل تحمل نمايد." بديهي است كه اگر زوج اين شرط را امضاء كرده باشد و براي دادگاه ثابت شود كه شوهر داراي سوء رفتار و يا سوء معاشرت است زوجه مي تواند از اين طريق و علي رغم مخالفت شوهرش به طلاق دست يابد. از كلمات "سوء رفتار و يا سوء معاشرت" بر مي آيد كه اين گونه رفتار بايد مستمر باشد. در عرف يكي از مصاديق بارز سوء رفتار ضرب و شتم است.

در بند 4 تبصره ماده 1130 قانون مدني هم آمده است: «ضرب و شتم يا هر گونه سوء رفتار مستمر كه عرفا با توجه به وضعيت زوجه قابل تحمل نباشد.» در اينجا هم به تشخيص دادگاه اگر زوج سوء رفتار مستمر داشته باشد يا ضرب و شتم مستمر داشته باشد، دادگاه به تقاضاي زوجه، شوهر را اجبار به طلاق مي كند.

اما طريقه اثبات آن بر عهده زوجه است بدين صورت است كه مي تواند ضرب و شتم و خشونت مستمر زوج را از طريق اقرار صريح يا ضمني شوهر يا شهادت شهود و يا گرفتن راي محكوميت ضرب و جرح از دادگاه كيفري اثبات نمايد.

بايد توجه داشته باشيد صرف گرفتن برگه از پزشكي قانوني كه حكايت از جراحات يا كبودي يا سرخي داشته باشد دلالت بر سوء رفتار زوج نمي كند. ملاك دادگاه خانواده در اين خصوص راي دادگاه كيفري يا كيفر خواست دادسرا است و نه صرفا برگه اخذ شده از پزشكي قانوني. بسيار ديده شده است كه زني براي ضرب و شتم شوهر به دادسرا شكايت كرده است و بعد از معرفي او به پزشكي قانوني و اخذ برگه مربوطه، پرونده را ادامه نداده است و به همان گزارش پزشكي قانوني بسنده كرده است كه كاملا اشتباه است. مي بايستي پرونده را تا حصول نتيجه و راي دادگاه ادامه داد اگر هم در اين موارد تمايل به گذشت است بهتر است به جاي مختومه كردن پرونده به لحاظ رضايت، از دادسرا تقاضاي ترك تعقيب كنيد كه در صورت تكرار سوء رفتار بتوانيد دوباره ظرف يك سال پرونده را اصطلاحا به جريان بياندازيد.

يكي از روش هاي سوء رفتار و سوء معاشرت زوج، تقاضا از دادگاه براي ارجاع به مددكاري به جهت تحقيق در اين خصوص است. در اين حالت مددكار دادگاه به صورت محسوس و نامحسوس از همسايگان محل زندگي زوجين تحقيق مي كند.

وكيل خانواده متخصص طلاق 09122547699 – 44033677

منبع: طلاق به دليل ضرب و شتم

نوشته شده در تاريخ ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ توسط s.a
نظرات (0)
[ ]
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | قدرت گرفته از : وبلاگدهی آریا