وكيل خوب در تهران
 
وكيل پايه يك دادگستري - وكيل خانواده
مطابق ماده 1114 قانون مدني زن بايد در منزلي كه شوهر تعيين مي كند زندگي كند. در واقع يكي از جلوه هاي تمكين، سكونت زن در منزلي است كه شوهر تهيه كرده است. از طرفي ماده 1119 و 1114 قانون مدني اين اجازه را صادر كرده است كه به صورت شرط ضمن عقد، اختيار تعيين مسكن به زوجه واگذار گردد كه در اين خصوص در ادامه توضيح بيشتري داده خواهد شد اما ملاك براي تعيين مسكن براي زن به طور كلي شأن اوست و نه توانايي شوهر. به اين صورت كه قانونگذار حسب ماده 1107 قانون مدني مسكن را از موارد نفقه قرار داده است كه تهيه آن بر عهده شوهر است و در تعيين نفقه دادگاه و كارشناس تعيين نفقه مي بايستي شان زن را ملاك عمل قرار دهند و نه توانايي مالي يا شأن شوهر را.

لذا اگر زن حق تعيين مسكن را هم نداشته باشد شوهر مكلف است بر طبق شان او منزل به جهت سكونت تهيه كند بديهي است كه عدم تهيه مسكن توسط زوج از موجبات عسر و حرج و طلاق است و توانايي مالي براي تهيه مسكن هم به منزله عجز از پرداخت نفقه و در حكم نپرداختن نفقه است محسوب مي شود كه مطابق ماده 1129 قانون مدني زن مي تواند از دادگاه تقاضاي طلاق كند.

آنچه اهميت فراوان دارد اين كه اگر تمايل به درج شرط حق تعيين محل سكونت براي زوجه در ضمن عقد نكاح يا هر عقد ديگري داريد جزئيات آن بسيار مهم است، صرف نوشتن حق انتخاب مسكن با زوجه است، قضات آن را منصرف به تعيين شهر محل سكونت مي كنند و حال آن كه تعيين مستقل بودن و در چه محدوده شهر بودن يا حتي ذكر منزل خاص در عمل براي زوجه بسيار تاثيرگذار است.

مسكن در حد شأن زوجه ارتباط مستقيمي با درخواست تمكين شوهر در دادگاه دارد زيرا شوهر براي رسيدن به حكم تمكين يا اجراي موفق آن و استفاده از ثمرات آن، مكلف است كه منزل مناسب شأن زوجه با وسايل مورد نياز براي زندگي زناشويي تهيه نمايد. حال اگر زني حق تعيين مسكن داشته باشد گذشته از اين كه مي تواند مستقلا از دادگاه الزام به تهيه مسكن مستقل شوهر را تقاضا كند در دعواي تمكين شوهر نيز موثر است و شوهر بايستي با توجه شرط مذكور و پس از تعيين از طرف زن، منزل مستقل تهيه نمايد.

وكيل خانواده در تهران 44033677 – 09122547699

 

منبع: شرط حق مسكن زوجه

 

نوشته شده در تاريخ ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ توسط s.a
نظرات (0)
[ ]
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | قدرت گرفته از : وبلاگدهی آریا